Lietuvoje vykstančių koncertų ir festivalių apžvalga: muzikos renginių padangėje - šviesu

Nereikia žvalgytis į labai senus laikus, kad suprastumėme, jog muzikinių renginių padėtis Lietuvoje juda į gerąją pusę. Dar prieš keletą metų buvo galima skųstis, kad į Lietuvą atvažiuoja tik savo veiklos saulėlydžio sulaukusios grupės, o festivalių ir kitų muzikinių renginių lankytojai galėjo nesukti galvos spręsdami, kur vykti, o kur ne, kad kišenėse nešvilpautų vėjai - pasiūla buvo per menka būti pernelyg išrankiems. Tačiau per pastaruosius kelerius metus koncertų ir muzikos festivalių skaičius gerokai išaugo, prisitaikydamas prie bene kiekvieno klausytojo skonio.

„Koncertų rinkoje pasiūla labai didelė. Jei prieš 4-5 metus organizatoriai vengdavo rengti atitinkamo kalibro grupių koncertus darbo dienomis, dabar situacija pasikeitė: per penkias darbo dienas gali vykti 2-3 koncertai, kurių auditorija yra labai tiksliai apibrėžta. Tai vertinu teigiamai, nes žmonės laisvalaikį pradeda suvokti ne tik kaip penktadienio ir šeštadienio koncertus”, - teigė kūrybinės grupės „ALT events“ projektų vadovas Vaidas Voronavičius. Įsitikinti didėjančia koncertų bei užsienio žvaigždžių pasiūla galima trumpai apžvelgus kelių pastarųjų metų koncertus, vykusius Lietuvoje. pritraukėme tokius atlikėjus ir grupes, kaip 30 Seconds to Mars, Moby, Sting, Hurts, James Blunt, Lenny Kravitz, Tiesto, Elton John, Roxette, Kylie Minogue, Seal, Thin Lizzy, Camouflage, Kenny G ir Michael Bolton, Richard Clayderman, Amorphis, Iced Earth, Haddaway, Dominic Miller ir kitus, ne mažiau žinomus didžiųjų scenų ryklius. taip pat lepino melomanus garsenybių pasirodymais: Lietuvą aplankė Red Hot Chili Peppers, Black Label Society, Accept, Bryan Adams, Rammstein, Lady GaGa, God Is an Astronaut, Juanes, Katie Melua, Kreator, Marilyn Manson, Megadeth, Steve Vai, Tarja Turunen, The Prodigy, Vanessa Mae, Zemfira, Steve Angello, De Phazz, ATB ir dar daug kitų atlikėjų. Šiais metais skųstis taip pat neturėjome kuo - mūsų šalyje jau svečiavosi Depeche Mode, Eric Clapton, Susana Baca, Lana Del Rey, Dee Dee Bridgewater, Slash, Gregorian, Bobby McFerrin, Touch and Go, Hypocrisy, bet metai dar nesibaigia - laukia Elton John, Editors, Hurts, Serj Tankian, Scorpions koncertai. Išvardinti visus svečius būtų itin sudėtinga, bet išvados labai aiškios: mūsų šalį aplanko ir visame pasaulyje žinomos šių dienų žvaigždės, atlikėjai, per savo ilgametę muzikinę karjerą sukūrę ne vieną hitu tapusią dainą bei patys tapę legendomis, ir naujos perspektyvios žvaigždutės, teikiančios daug vilčių.

Regis, Lietuva muzikiniu atžvilgiu yra svetinga. Savo klausytojų ratą suburia jau nebe pirmą kartą čia koncertuojančios grupės. Puikiausias pavyzdys - grupė Scorpions, kuri po savo atsisveikinimo turo ilgai gumos netempė ir šį rudenį vėl atvyksta į Lietuvą. Ne pirmą ir ne antrą kartą čia koncertuosiančiai grupei skųstis menku klausytojų skaičiumi dar neteko ir greičiausiai neteks. Tokių atlikėjų, kurie mūsų šalyje turi nuolatinę publiką, yra ir kur kas daugiau. Žinoma, didėjant pasirinkimui klausytojai darosi vis išrankesni. „Publikos taip lengvai nenustebinsi”,- sakė agentūros „Makroconcert Lietuva“ projektų vadovė Evelina Butkutė. Tad didžiausias galimybes tai padaryti turi tie koncertų rengėjai, kurie atveža pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiančias žvaigždes. Tokios žvaigždės dažniausiai būna sutinkamos išskėstomis rankomis. Tiesa, atsižvelgiant į mūsų šalies dydį ir žmonių skaičių, kartais koncertų pasiūla netgi didesnė negu paklausa, tad rengti pernelyg daug koncertų čia, Lietuvoje, rizikinga, o priežastis aiški - publikos finansiniai resursai greitai išsenka.

Pasižvalgius interneto platybėse nesunku susidaryti nuomonę, kokius užsienio atlikėjus savo šalyje labiausiai norėtų išvysti lietuviai. Panašu, kad mūsų tautiečiai smulkintis nelinkę - į laukiamiausiųjų sąrašą įrašyti popmuzikos karalienė Madonna, britų grupė Coldplay, amerikiečiai Bon Jovi, legendiniai AC/DC ir kitos, panašaus svorio žvaigždės. Bet norai norais, tenka pasvarstyti, ar realu sulaukti šių scenos monstrų... Dar visai neseniai šurmulį sukėlė žinia, jog atvyksta jau minėtieji AC/DC. Paaiškėjus, kad tai tebuvo išpūstas reklaminis triukas, forumuose pasipylė komentarai, esą ir kvailiui aišku, kad ši grupė niekada neįžengs į Lietuvos žemę. Tokios kalbos turi pagrindo. Sklando gandai, jog ši grupė be tam tikro, tikrai nemažo galimos auditorijos skaičiaus, kurio, deja, mūsų šalyje net ir nebūtų kur sutalpinti, derybų dėl koncerto net nepradeda. Tačiau kiekviena taisyklė turi išimčių, taip pat ir ši - 2009 metais AC/DC koncertavo Londone, O2 arenoje, kurioje koncertų metu telpa iki 20 000 žiūrovų. Tai - jau arčiau Lietuvos galimybių. Taigi, žiūrovų skaičiaus problemą galime atmesti. Žinoma, dėl geopolitinių aplinkybių, tokių, kaip didesnes auditorijas ir sąlygas pasiūlyti galintys kaimynai, garsių grupių pasirodymų labiau tikėtina sulaukti kaimyninėse šalyse. „Ne viską sprendžia organizatorius. Lietuvos gyventojai neturi tokios perkamos galios kaip Austrijos, Švedijos ar kitos ekonomiškai stiprios šalies gyventojai, tad čia surengti vieną ar kitą brangų koncertą yra sudėtinga. Be to, ne viskas perkama pinigais“,- sakė V. Voronavičius. Bet nieko nėra neįmanomo - juk prieš keletą metų tas pats buvo kalbama ir apie kitas, ne mažiau garsias grupes bei atlikėjus, kurie vis dėlto čia apsilankė. Kyla tik klausimas, kiek publika Lietuvoje pasiryžusi sumokėti už scenos legendų pasirodymus ir ar jų koncertai surinks pakankamai žmonių. Vienaip ar kitaip, pernelyg pesimistiškai į tokias galimybes žvelgti nereikėtų - 2008 metais viename naujienų portale buvo pateikta apklausa, kokių užsienio atlikėjų bei grupių koncertų labiausiai laukia lietuviai. Praėjus penkeriems metams po apklausos galime pasidžiaugti, jog jau trys grupės iš laukiamiausiųjų sąrašo šėlo Lietuvos scenose. Taigi, vilties visada yra.

Pastaraisiais metais užderėjo ne tik koncertų - nesnaudžia ir muzikinių festivalių rengėjai, kurie kiekvienais metais tokių renginių pasiūlo vis daugiau ir daugiau. „"Be2Gether" laikai, kai festivaliai buvo visiškai naujas koncerto formatas, Lietuvoje – pasibaigė”,- teigė E. Butkutė. Viename festivalyje teko girdėti šnekant: „Anksčiau turėjome „Roko naktis“, norintiems pakratyti galvas, ir „Bliuzo naktis“, norintiems "pasitūsinti". Dabar yra festivalių ir pankams, ir metalistams, ir hipsteriams, ir fyfoms. Ir kam tik jų nėra”. Ir nors pasakyta liaudiškai, tačiau teisingai. Pasak V. Voronavičiaus, vartotojui tai - aukso amžius. Deja, organizatoriams - priešingai: „Auditorijos persipina, kiekvienas festivalis kovoja dėl kiekvieno dalyvio (bilieto pirkėjo), didina sklaidos išlaidas, susiduria su stipriais konkurentais, kurių rinkoje yra daug. Pasiūlos yra daugiau negu paklausos. Nereikia pamiršti ir užsienio festivalių, kurie pasiima dalį publikos iš Lietuvos. Net neabejoju, kad kitais metais „iššaus“ dar keli festivaliai ir tuomet prasidės nuosmukis. Jis neišvengiamas”,- niūriomis spalvomis ateitį piešė V. Voronavičius. Jam antrino ir E. Butkutė: „Vasaros savaitgalių nėra tiek daug, todėl natūralu, kad publika susiskaido, kas nė vienam organizatoriui nėra palanku.“ Na, o šiais metais vieni tų festivalių pasiteisino ir jau skelbia ateinančios vasaros datas, kiti, apipinti skandalų, svarsto pasitraukimą į užsienio rinką, treti keičia formatą, o ketvirti daro pertrauką arba atsisveikina visam laikui. Ir vis dėlto atrodo, kad tyliausiai Lietuvoje šnekama apie repo muzikos festivalius. Nors pavieniai tokio stiliaus atlikėjai pasirodo įvairiuose kituose festivaliuose ir sulaukia nemažo publikos palaikymo, plačiai nuskambėjusių tokio tipo festivalių Lietuvoje nėra, o repo gerbėjus turėjęs suburti „Jammin“ šiais metais taip ir neįvyko. Galima tik klausti, ar toks festivalis surinktų pakankamai didelį lankytojų būrį ir pasiteisintų... Atsakymą galbūt kada nors sužinosime. Iki tol šios muzikos gerbėjams teks pasitenkinti repo koncertais ir vakarėliais arba šėlti kitokio formato festivaliuose, kurių Lietuvoje į valias. Belieka tik pasirinkti.

Ar lietuviai turėtų skųstis, kad savo kultūrinio gyvenimo negali paįvairinti muzikiniais renginiais? Tikrai ne. Ar yra pagrindo sakyti, kad muzikos festivalių ir koncertų pasiūla neaprėpia plataus publikos skonio? Taip pat ne. Galbūt nereikia norėti visko iš karto - juk smagu stebėti, kaip muzikos festivaliai ir koncertai, kažkada mažais žingsneliais pradėję judėti į priekį, dabar žengia dideliais žingsniais ir nežada sustoti. Ar gali būti geriau? Tikrai taip. Bet ir Roma nebuvo pastatyta per dieną.

Fausta Marija Leščiauskaitė

Kokia jūsų nuomonė apie muzikos koncertų padėtį Lietuvoje? Ko laukiate ar tikitės iš 2014-ųjų metų?   

Facebook comments