Tarp Lietuvoje dainuosiančios Peru muzikos žvaigždės Susanos Bacos gerbėjų – keliautojas Martynas Starkus

Kovo 12-ąją Vilniaus kongresų rūmuose dainuosiančios Pietų Amerikos muzikos superžvaigždės Susanos Bacos jau nereikia pristatinėti vienam lietuviui, keliones po šį žemyną įamžinusiam knygoje ir televizijos seriale. Keliautojas, TV laidų vedėjas Martynas Starkus puikiai prisimena, kaip lankydamasis Peru pirmą kartą išgirdo šios šalies garsenybės balsą.

Muzikos mėgėjus Londone, Paryžiuje, Niujorke ir kituose didžiuosiuose miestuose žavinti Susana Baca gimtinėje yra viena populiariausių asmenybių, kurios muzika skamba net atokiausiuose šalies kampeliuose.

Tuo įsitikino Martynas Starkus, su bendražygiu Vytaru Radzevičiumi po Pietų Ameriką keliavęs du kartus – 2011 ir 2012 metais. Šių kelionių įspūdžiai virto TV serialais „Kartą Pietų Amerikoje“ ir „Kitą kartą Pietų Amerikoje“. Be to, keliautojas yra išleidęs ir knygą „Kartą Pietų Amerikoje“.

„Keliavome senutėliu „Volkswagen Kombi“, kurį meiliai vadinome Snaige. Įstrigome Bolivijos – Peru pasienyje. Tokia karšta vieta su dideliu chaosu, rėkiančiu turgumi ir viską valdančiais muitininkais.

Lyg keistas tokio armagedono svetimkūnis šalia muitininkų būdelės grojo keturių muzikantų būrelis. Jie visiškai nekreipė dėmesio nei į svilinančią saulę, nei į tai, kas vyksta aplinkui, ir buvo giliai pasinėrę į savo atliekamą, užburiančią muziką“, - prisimena Martynas.

Sutvarkęs visus būtinus pasienio formalumus, lietuvis priėjo padėkoti muzikantams ir paklausė, kokią muziką jie grojo.

„Perkusininkas buvo patenkintas dėmesiu ir šūktelėjo Susanos Bacos pavardę. O dainininkė paėmė nuo priešais juos gulėjusių, ta pačia proga parduodamų piratinių kompaktinių plokštelių krūvos artimiausią ir ištiesė man: “Susana Baca, penki doleriai”.

Netikėta pažintis, vėliau virtusi net neakivaizdžia malonia draugyste visą kelionės per Peru laiką. Jos balsas vėliau prasimušdavo netgi mūsų amžinai šnypšiančiame radijo imtuve, kai Andų kalnuose atsirasdavo galimybė išgirsti muziką transliuojančias radijo stotis. Net nenusileisdavo tuo metu visa pasaulį valdžiusiai dainai “Nosa..nosa….”. O tai jau šį tą pasako“, - juokiasi Martynas.

Išgirdęs, kad atlikėja atvyksta į Lietuvą, Martynas Starkus apgailestavo, kad nepavyks apsilankyti jos koncerte – tuo metu bus išvykęs į Azijos džiungles, kurdamas naują kelionių serialą.

Tačiau Pietų Amerikos kultūros sužavėtas keliautojas koncerto žiūrovams nusprendė pasiųsti linkėjimų. Vienas iš koncerte apsilankiusių žiūrovų, atrinktas burtų keliu, gaus dovanų – Martyno iš Peru parsivežtus šios šalies futbolo komandos marškinėlius ir jo knygą „Kartą Pietų Amerikoje“ su autografu.

„Baltai pavydžiu tiems, kurie bus šiame koncerte. Šios moters balsas tikrai daro įspūdį. Aš nė nežinau, ar Cesaria Evora iš Žaliojo Kyšulio salyno ir Susana Baca iš Peru yra kada kur nors koncertavusios kartu. Vargu. Deja, tai jau niekada ir nenutiks. Tačiau įsivaizduoti jas šalia būtų labai lengva“, - sako keliautojas.

Su 2011-aisiais mirusia dainininke Cesaria Evora Susana Baca lyginama dažnai. Abiejų dainininkių repertuaras – persmelktas ilgesio, melancholijos ir pagarbos savo kraštų muzikos tradicijoms.

Susanos atveju tai – unikalus prieš šešis šimtmečius į Pietų Ameriką atvežtų afrikiečių ir Peru indėnų tradicinės kultūros derinys, kuriam vienu metu grėsė išnykimas. Pačios 68-erių dainininkės protėviai yra kilę iš Afrikos.

„Mano repertuare – naujos ir senos dainos, taip turi būti. Brandą pasieki tik tada, kai kuri tai, kas nauja, rodydamas pagarbą praeičiai. Dainuoju tradicines dainas apie tai, kaip mūsų seneliai gyveno Peru kaimuose, apie vergų kančias. Bet tai darau savaip, atsižvelgdama į laikmetį. Niekada nenorėjau, kad mano koncertas virstų mauzoliejumi. Kiti kūriniai – atspindintys dabartinę miesto kultūrą, paremti šiuolaikišku požiūriu.

Mūsų žemyno istorijoje – daug skaudžių akimirkų, rasizmo. Tikiuosi, mano muzika padeda pamiršti negerus dalykus ir gydyti žaizdas. Ir kad ji pasieks kuo daugiau širdžių“, - sako Susana Baca.

Akivaizdu, kad jos norai pildosi. Basakojės dainininkės talentas jau įvertintas dviem Lotynų Amerikos „Grammy“ apdovanojimais. Jos diskografijoje – daugiau nei dešimt albumų, kuriuose skamba ir tradicinė Peru muzika, ir eksperimentai, įrašyti su džiazo atlikėjais Marcu Ribot ir Johnu Medeski.

Nuo 1995-ųjų, kai šią atlikėją atrado ir Vakarų pasauliui pristatė garsios grupės „Talking Heads“ lyderis Davidas Byrne'as, dainininkė surengė per dešimt koncertų turų, kurių metu ne kartą viešėjo Europoje. Atlikėja yra ėjusi Peru kultūros ministrės pareigas – buvo pirmoji tamsiaodė, kuriai šioje šalyje skirtas tokios svarbos postas, ir greitai visuomenės apklausose išsiveržė į priekį kaip didžiausią pasitikėjimą turinti politikė.

Be to, dainininkė yra įkūrusi ir kultūros išsaugojimo institutą. Jos kultūrinė veikla pelnė pripažinimą ne viename žemyne. Kai gruodį Susana Baca koncertavo Nigerijoje, šioje šalyje jos vardu pavadinta gatvė.

Šiandien net sunku įsivaizduoti, kad prieš ketvirtį amžiaus dainininkei labai sunkiai sekėsi skintis kelią. „Mano tėvas – vairuotojas, motina – virėja. Abu mėgo muziką, tėvas puikiai grojo gitara. Tačiau mama labai nenorėjo, kad tapčiau dainininke. Kai buvau jauna, Peru tai buvo laikoma netinkamu užsiėmimu moterims, kone prilyginama prostitucijai. Tėvai spaudė, kad tapčiau mokytoja, todėl įgijau pedagogės išsilavinimą, dirbau pagal šią profesiją, nors nuo mažens dainavau ir troškau būti scenoje.

Kai norėjau išleisti pirmąjį albumą, su vyru, kuris tapo mano vadybininku, ne vienus metus beldėmės į rėmėjų duris, bet niekas nenorėjo su manimi turėti reikalų. Dainavau viena, nes negalėjau sau leisti pasisamdyti muzikantų. Pragyvendavome, gamindami ir parduodami uogienę savo draugams ir pažįstamiems. Galiausiai savo lėšomis įrašiau pirmąją plokštelę. Taip viskas ir prasidėjo“, - prisimena Susana Baca.

Kai 1995-aisiais Davidas Byrne'as pakvietė ją koncertuoti Niujorke, dainininkės grupė atvyko nepilna sudėtimi – ne visiems muzikantams pavyko gauti JAV vizas.

Šiais laikais tokių problemų Susanai nebekyla – jos balsas radijo bangomis skamba daugybėje šalių, atlikėją kviečia didieji world muzikos ir džiazo festivaliai. Daug sunkumų patyrusi atlikėja atsidūrė ten, kur nusipelnė būti – muzikos pasaulio Olimpe.

Bilietai į kovo 12-ąją pirmą sykį Lietuvoje koncertuosiančios Susanos Bacos pasirodymą platinami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu – www.ticketpro.lt

Susanos Bacos pasirodymą Vilniuje rengia didžiausias Baltijos šalių koncertų organizatorius „BDG Music Group“, šiais metais žiūrovus pakviesiantis į Argentinos tango žvaigždės Moros Godoy, Kubos muzikantų rinktinės „Afro-Cuban All Stars“, Rusijos džiazo virtuozo Sergejaus Žilino trio, JAV džiazo vokalo dievaitės Dee Dee Bridgewater, Rusijos žvaigždžių „Mašina vremeni“, Leonido Agutino ir Anželikos Varum koncertus, amerikiečių šokio trupės „Bad Boys Of Dance“ šou „Rock The Ballet“ ir daugybę kitų renginių. „BDG Music Group” taip pat surengs tris didžiausius koncertus Baltijos šalyse: birželio 4-ąją – Erico Claptono pasirodymą Kauno „Žalgirio“ arenoje, liepos 27 dieną - „Depeche Mode“ koncertą Vilniaus Vingio parke, o rugpjūčio 20 dieną – Robbie Williamso šou Taline.

Susanos Bacos atliekama daina „Negra Presuntuosa“:


   

Facebook comments